Reklama

obliczone.pl

wtorek

Metody obliczania wyznacznika macierzy

Wyznacznik macierzy to chyba najważniejsze z pojęć pojawiających się na algebrze. Z wyznacznikiem spotkasz się najczęściej w następujących problemach:
  • odwracanie macierzy
  • rozwiązywanie układu równań liniowych
  • sprawdzanie czy macierz jest osobliwa czy też nieosobliwa
  • obliczanie pola lub objętości bryły
  • zamiana zmiennych w całkach wielokrotnych
  • sprawdzanie czy układ rozwiązań jest fundamentalny (równania różniczkowe)
Na tym blogu znajdziesz tylko wstęp do różnych pojęć matematycznych, więcej możesz nauczyć się na moich stronach matematycznych http://orzelzmatmy.pl oraz http://obliczone.pl
Metody obliczania wyznacznika - teoria

Znane są dwie ogólne metody obliczania wyznacznika macierzy:
  1. Metoda Laplace'a (lub inaczej rozwinięcie Laplacea) - metoda ta polega na uproszczeniu obliczeń wyznacznika poprzez rozbicie go na sumę wyznaczników macierzy mniejszego stopnia. Polega to na tym, że wybieramy sobie wiersz lub kolumnę zawierającą dużą ilość zer, następnie mnożymy każdy element wybranego wiersza lub kolumny przez dopełnienie algebraiczne tego elementu. Na koniec dodajemy do siebie wszystkie liczby i w ten sposób obliczamy wyznacznik. Metoda ta jest czasochłonna ale działa zawsze i dla każdej macierzy kwadratowej.
  2. Operacje elementarne na wierszach i kolumnach macierzy (eliminacja Gaussa) - metoda ta polega na wykonywaniu operacji elementarnych w celu uproszczenia obliczeń wyznacznika. Dozwolone operacje to: 1. Dodanie wielokrotności jednego wiersza (kolumny) do innego wiersza (kolumny) - nie zmienia wartości wyznacznika. 2. Pomnożenie wiersza (kolumny) przez liczbę powoduje pomnożenie wyznacznika przez tę liczbę. 3. Zamiana miejscami dwóch wierszy, tak jak i zamiana miejscami dwóch kolumn, zmienia znak wyznacznika na przeciwny (plus na minus, minus na plus). Metoda przez operacje elementarne wymaga dużej wprawy i biegłości - dlatego jej stosowanie polecam bardziej zaawansowanym osobom.
  3. Metoda mieszana, polegająca na wykorzystaniu operacji elementarnych i/lub rozwinięcia Laplacea, Polega to na tym, że np. stosujemy najpierw rozwinięcie Laplacea i potem dopiero używamy operacji elementarnych w celu uproszczenia obliczeń wyznaczników, które powstały w wyniku użycia metody Laplacea. Ta metoda jest bardzo użyteczna, ponieważ zapewnia dużą elastyczność. Możesz ją stosować do rozwiązywania zadań w których nie jest napisane jaką metodą należy obliczyć wyznacznik macierzy.
  4. Metody szczególne - szybki wzorek na obliczanie wyznacznika macierzy wymiaru 2x2 (mnożenie elementów po przekątnej i odjęcie tak uzyskanych iloczynów) oraz metoda Sarrusa pozwalająca w łatwy sposób obliczyć wyznacznik macierzy wymiaru 3x3.
Dość teorii teraz czas na praktykę, czyli konkretne przykłady...

Metody liczania wyznacznika w praktyce

Rozwinięcia Laplacea


Operacje elementarne

wkrótce

Metoda Sarrusa


Wyznacznik macierzy 2x2


Jeśli masz problem z obliczeniem jakiegoś wyznacznika, to pisz śmiało w komentarzu pod tym postem - postaram się pomóc:-)