Reklama

obliczone.pl

niedziela

Naucz się dodawać macierze w 3 MINUTY!

Dodawanie macierzy jest jedną z najprostszych operacji, które możemy wykonać na macierzach. Przy dodawaniu macierzy musisz zwrócić uwagę na to czy obie macierze są tego samego wymiaru... Dlaczego to takie ważne? Odpowiedź brzmi... bo możemy dodawać tylko macierze o tych samych wymiarach:-)

Przykłady:
  • możemy wykonać dodawanie macierzy A wymiaru 2x3 z macierzą B wymiaru 2x3
  • dodawanie macierzy C wymiaru 3x4 (3 wiersze i 4 kolumny) z macierzą D wymiaru 4x3 (4 wiersze i 3 kolumny) jest niewykonalne (tak też piszemy w odpowiedzi do zadania), bo wymiary macierzy C i D są różne!
Gdy już sprawdzimy czy macierze, które chcemy dodać są tych samych wymiarów, możemy zacząć wykonywać dodawanie macierzy. Jest to bardzo prosta operacja polegająca na dodawaniu odpowiadających sobie elementów z obu macierzy. Elementy odpowiadające sobie, to te, których współrzędne w obu macierzach są identyczne. Mówiąc jeszcze prościej dodając 2 macierze dodajemy element po elemencie z tych samych wierszy i kolumn obu macierzy.
W wyniku dodania do siebie dwóch macierzy otrzymamy trzecią macierz, która będzie takiego samego wymiaru jak nasze 2 macierze (które dodaliśmy do siebie). Zapraszam do obejrzenia filmiku video, który wyjaśni jak krok po kroku wykonać dodawanie macierzy?

I co powiesz na temat dodawania macierzy? Podziel się opinią w komentarzu pod tym postem:-)

2 komentarze:

  1. Czyli jak nie da się dodać 2 macierzy trzeba napisać, że dodawanie jest niewykonalne tak?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można napisać, że dodawanie macierzy jest niewykonalne lub że suma macierzy nie istnieje. Pozdrawiam i dzięki za komentarz

      Usuń